🚗 DOPRAVA ZADARMO nad 39 € 🚗
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Aké vitamíny potrebuje hydina?
08.04.2022

Aké vitamíny potrebuje hydina?

Aké vitamíny potrebuje hydina

 

Kurčatá sú jedným z najjednoduchších zvierat na starostlivosť a väčšina ich nutričných potrieb sa ľahko uspokojuje prostredníctvom ich stravy.

Sacharidy, bielkoviny a tuky sú nevyhnutné živiny pre zdravie a celkovú pohodu hydiny. Vitamíny na druhej strane zabezpečujú správnu absorpciu  všetkých ostatných živín z potravy, čím poskytujú základ pre dobre fungujúci imunitný systém a optimálny rast.

Keďže väčšinu z vitamínov si telo kuriat nevie samo vytvárať, je potrebné ich dopĺňať vo forme stravy bohatej na vitamíny alebo prostredníctvom špecializovaných vitamínových zmesí.

Vitamíny sú obzvlášť dôležité pre nosnice. Tie potrebujú dodatočnú dávku vitamínov, ktorá im pomôže udržať si optimálne zdravie pri produkcii vajec na dennej báze. 

Vitamíny majú nenahraditeľné miesto aj pri odchove kurčiat, najmä ak nemajú možnosť voľného výbehu, kde by si ich mohli doplniť. Chýbajúci vitamín D a A má za následok nižší počet vajec a ich krehkosť. Nedostatok vitamínu E sa prejavuje zväčšenými pätami a tzv. chorobou šialených kurčiat. Ak chýba vitamín K, krv sa horšie zráža a môže dôjsť k intramuskulárnemu krvácaniu.

Pri nedostatku B1 vitamínu dochádza k strate chuti do jedla a následnej smrti kuriat. Ak chýba riboflavín (B2) a kyselina listová, môže nastať slabý rast a znížená produkcia vajec.

Vitamín C, potrebný pre človeka, nemá na chov kuriat významný vplyv a preto jeho dopĺňanie nie je vôbec potrebné.

Ak z potravy hydina nedostáva vitamín B12, následkom je anémia, opäť slabý rast a vyššia embryonálna úmrtnosť.

Ani úlohu minerálnych látok netreba podceňovať. Kurčatá by vo svojej strave mali prijímať aj vápnik, fosfor, horčík, mangán, železo, meď, jód, zinok či určité množstvo kobaltu. Nedostatok vitamínov a minerálov môže teda spôsobiť početné zdravotné problémy kurčiat vrátane úhynu. Preto, aby sa predišlo nutričným nedostatkom alebo ak sa zaznamenajú symptómy nedostatku, malo by sa praktizovať kŕmenie hydiny vyváženou stravou s požadovanými vitamínmi a minerálmi.

Na slovenskom trhu sa čoraz viac chovateľov prikláňa k doplnkovým výživovým krmivám od firmy Bábolna. Balenie 2 kg zabezpečí presne vyváženú nutričnú aj minerálnu výživu kuriat. Vďaka presnému dávkovaniu sa totiž nestane, že by hydine chýbali vitamíny či minerály, alebo ich mali prebytok. Pre nosnice sa uvádza pridanie 3 g doplnkového krmiva Bábolna Nutrafort 3 na deň a zviera. Pre brojlery je dávka znížená na polovicu. To isté platí napr. pri morkách.

Predchádzajte chorobám a zvýšte vitalitu vašej hydiny vďaka špičkovému doplnkovému krmivu pre hydinu od Bábolny.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk