NAD 39€ DOPRAVA ZADARMO!
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
08.04.2022

Počuli ste už o substráte z vermikompostu?

substrat z vermikompostu

 

Za pomerne neznámym slovom sa skrýva niečo, čo pozná aj dieťa – dážďovky. Slovo vermi je odvodené z latinského „vermi“, červ.

Počas tohto biologického procesu sa dážďovky používajú na premenu organického odpadu na pôdu bohatú na živiny, ktorá funguje ako organické hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Je to skvelá udržateľná alternatíva použitia ako hnojivo a zároveň je to fantastický spôsob, ako podporiť udržateľné poľnohospodárstvo.

Aké sú výhody vermikompostu?

Medzi najdôležitejšie výhody vermikompostu radíme to, že pôsobí ako biohnojivo. Zároveň obnovuje pôdne živiny, stabilizuje pôdu a má za následok dlhodobé zvyšovanie pôdnej úrodnosti. Ide tiež o ekologickú formu spracovania bioodpadu, čo je v dnešnej dobe veľké plus.

Akú úlohu zohrávajú dážďovky?

Dážďovky majú v tomto procese nezameniteľnú úlohu. Sú schopné meniť vlastnosti pôdy, ktorá bola predtým kontaminovaná pesticídmi. Vďaka nim dochádza tiež k zvýšenej odolnosti pôdy voči hubovým chorobám a rôznym pôdnym patogénom.

Vďaka vysokej úrodnosti pôdy počas dlhšej doby sa znižuje používanie chemikálií v poľnohospodárstve, čo je výhodné z hľadiska hodnoty vypestovaných plodín a tiež to má ekonomický efekt pre pestovateľa.

Vermikompost môže byť rovnako ziskový pre výrobcu ako aj pre spotrebiteľa, okrem toho, že podporuje spoločenskú zodpovednosť.

Môže tiež zvýšiť produktivitu v poľnohospodárstve, ako aj lepší rast rastlín.

Samotný proces „výroby“ vermikompostu dážďovkami je veľmi zaujímavý. Len 8 druhov dážďoviek zo cca 300 je vhodných na vermikompostovanie. Vermikultúra vyžaduje asi 1 000 až 1 500 dážďoviek na spracovanie asi 30 až 40 kg biologického odpadu. Tieto dážďovky majú navyše dobrú reprodukčnú schopnosť, takže do roka sa kolónia môže rozrásť až na 1500 dážďoviek. Celkovo trvá dážďovkám približne 45 až 60 dní po ich vypustení do záhonov, kým je vermikompost pripravený.

Aj u nás môžete nájsť vermikompost Gazdovský substrát 50l, ktorý je ideálny na pestovanie zeleniny, ovocia ale aj pri zakladaní trávnikov a pri výsadbe ovocných stromov. Kvôli neutrálnemu pH nie je veľmi vhodný pre kyslomilné rastliny ako magnólie či čučoriedky. Gazdovským substrátom VermiVital MAXOnie je možné predávkovanie. Vďaka postupnému uvoľňovaniu živín máte zabezpečený rovnomerný a zdravý rast rastlín od semiačka až po zber úrody.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk