NAD 39€ DOPRAVA ZADARMO!
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
14.03.2022

Rady a tipy ako na odchov kuriatok a inej hydiny

Rady a tipy ako na odchov kuriatok a inej hydiny

 

Je čas liahnutia a nákupu kuriatok. V tom článku vám poradíme, na čo si dať pozor pri odchove, aby ste minimalizovali straty a vyhli sa pomerne častým chybám, ktoré sa pri odchove drobnej hydiny robia.

Výber kuriatok

Odchov začína u predajcu. Jednodňové kuriatka musia byť čisté, suché a bez chýb na vzhľade. Dajte si pozor na pohyblivosť a zdravé končatiny. Ak kuriatko nie je čiperné, radšej ho nekupujte. Predítete tak ďalším problémom v budúcnosti. Kuriatka by mali mať uzavretý pupok. Samozrejmosťou je očkovanie proti bežným chorobám ako týfus či cholera.

Príprava miesta, kde budú rásť

Ešte pred príchodom kuriatok je potrebné vykúriť miesto, kde budú žiť. Kuriatka potrebujú vysokú teplotu pre úspešnú aklimatizáciu. Pri prirodzenom odchove sa totiž môžu spoľahnúť na teplotu od matky až do 40 stupňov. Podobné podmienky im musíte zabezpečiť aj u vás. Špecifický odchov si vyžadujú morčatá. Podstielka by mala byť tmavšia, pretože svetlá farba ich upúta natoľko, že si ju budú mýliť s potravou. Po narodení majú totiž zle vyvinutý zrak a sú v podstate len svetlocitlivé. Podstielku je ideálne prekryť, aby ju nezačali marčatá konzumovať. Vhodným materiálom sú hobliny z mäkkého dreva alebo drvená slama, ktorá je bez prachu a vysokej vlhkosti. Prekrytie odporúčame napr. z tvrdšieho kartónu, pretože na hladkom papieri by sa mohli šmyknúť a poraniť si končatiny.

Kvalita vzduchu

Často podceňovaný faktor. Okrem vyššej teploty je v prvých dňoch dobré, ak je vlhkosť vzduchu vyššia. Po pár dňoch je ale potrebné upraviť vlhkosť vzduchu, aby nezačali prekvitať plesne, či baktérie. K tomu napomôže aj prúdenie vzduchu, keďže hydina má veľkú spotrebu kyslíka. Vyhnite sa ale prievanu, ktorý by mohol kuriatka dehydrovať.

Životný priestor

Vyhnite sa preplnenej chovni a dodržujte odporúčanú hustotu chovu.

Kuriatka
do 14-21 dní – 30 brojlerov na 1m² alebo 50 bežných druhov kurčiat.
od 21 – 56 dní – 8-10 mladých jedincov na 1m²
Morky
do 6 týždňov – do 9 ks na 1m²
Húsatá
do 3 týždňov – max 10 ks na 1m²

Kŕmenie, osvetlenie a napájanie hydiny

Neumiestňujte napájačky na vodu a krmidlá pod infražiariče pretože:

  • Zaberajú „prémiový“ priestor určený kuratám
  • Spôsobujú rozklad proteínov a tukov v krmive
  • Prehrievajú vodu
  • Prispievajú k množeniu baktérií s potenciálnym nebezpečenstvom pre zdravie kuriat

Voda by mala mať teplotu 28-30°C. Vyššiu teplotu môžete ľahko dosiahnuť v lete, preto zvážte častejšie dopúšťanie ochladenej vody alebo chladenie.

Kruhové krmítka sa zo skúsenosti javia ako optimálne pre kŕmenie hydiny. Ich počet ale musí byť dostatočný, aby sa k potrave dostali aj slabšie jedince. Krmivo musí byť suché, bez plesní a po skončení záruky. Vývoj kuriat v tomto období je nesmierne dôležitý a podcenenie tejto fázy už kuriatka nemajú kedy rastovo dobehnúť. Vsaďte preto na overené kvalitné krmivá pre hydinu. Krmivo sa nesmie z krmítka vysypávať, malo by byť na suchom mieste, niekde pod strechou. Optimalizujte množstvo krmiva – dávajte kuriatkam len toľko, koľko spotrebujú za deň.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk