🚗 DOPRAVA ZADARMO NAD 49€! 🚗
Logo
Po - Pia: 8:00 do 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 49,00 € a máte dopravu ZADARMO
14.11.2022

Ako sa starať o vtáčikov v zime

ako sa postarať o vtáčikov v zime

 

Zima je predo dverami a rovnako, ako si my ľudia robíme zásoby na zimu, aj vtáčiky sa pripravujú na náročné mesiace plné snehu, mrazu a nedostatku potravy.

Počas leta a jesene sa vtáky vykrmujú, aby mali dostatočnú zásobu tuku a vybudovanú imunitu pred zimou. Napriek tomu, množstvo z nich zimu neprežije. Ak existuje dáka šanca a vôľa, ako im pomôcť, začítajte sa do nasledujúcich riadkov.

Nie je kŕmenie ako kŕmenie. Vtáky potrebujú kvalitné zdroje potravy, nie zvyšky zo stola. To by mohlo mať pre ich zdravie paradoxne opačný účinok. Nezabudnite, že potravu by mali prijímať z bezpečného a suchého miesta, kde nehrozí napr. útok mačiek alebo krmivo môže nasiaknuť vodu, ktorá potom urýchli znehodnotenie zimného krmiva.

Pevná, zamrznutá zem a voda môžu spôsobiť, že väčšina prirodzenej potravy nebude pre vašich operených priateľov dostupná. Každá činnosť, ktorú robia, spotrebuje životne dôležitú energiu, ktorú potrebujú na udržanie tepla, preto majte svoje kŕmidlá dobre zásobené jedlom, aby nemali premárnenú cestu. Časom sa vtáky naučia, že u vás nájdu pravidelný prísun potravy. Prerušenie cyklu ich stojí energiu, ktorú potrebujú doplniť inde.

Vyberte si krmivo bez škrupín pre rýchlejšie kŕmenie, aby ste znížili potrebné úsilie operencov. Zároveň tak udržíte kŕmidlo čisté a bez zvyškov.

Je vhodné, ak s prikrmovaním začínate od začiatku zimy v menších dávkach. Zabránite tak znehodnoteniu krmiva. Vtáčiky si na pravidelný prísun potravy u vás zvyknú a tak viete optimalizovať aj množstvo podávaného krmiva.

Na veľkosti záleží

Čím menší vtáčik, tým rýchlejšie môže stratiť telesné teplo, najmä v období, kedy sneží alebo prší za sprievodu silných zimných vetrov. Dni sú počas zimy stále kratšie a kratšie, preto aj vtáčik musí maximalizovať svoje úsilie na nájdenie potravy za pár hodín svetla. V zime v podstate hľadajú potravu od brieždenia až po súmrak.

Šetriť na zimnom krmive pre vtáčiky môže byť finančne potešujúce ale môže sa to minúť účinku. Nekvalitné zrná a krmivo vtáčikom iba „naplní“ brucho ale z hľadiska získanej energie to pre operencov nie je veľká výhra.

Aké krmivo zvoliť?

Overenou klasikou nič nepokazíte. Čierne slnečnicové semienka sú aj v našich končinách tým najbežnejším a najdostupnejším zimným krmivom. Vďaka vysokému obsahu prospešných olejov dodáte vtákom okamžitú energiu.

Populárnym krmivom, nielen u nás, ale predovšetkým u vtáčikov, sú aj prosové gule, ale aj lojové gule, ktoré sú obohatené napr. o hmyz.

Vďaka tomu dostanú naši drobní kamaráti presne to, čo je ich prirodzená potrava vo forme, ktorú dôverne poznajú.

Vyberte si z ponuky kvalitných zimných krmív pre vtáčiky za ceny už od 0,28 €.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk