ZA NÁKUP NAD 70€ ZÍSKAŠ KUPÓN: VINO
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
22.12.2022

Pestovanie priesad paradajok a paprík - rady a tipy

Pestovanie priesad paprik a paradajok

 

Hoci von je mráz a záhrady sú zmenené na zimné kráľovstvo, v pohodlí nášho domova sa môžeme stále zahrať na záhradníkov a predpestovať si rastlinky paradajok či paprík, ktoré si v nasledujúcej sezóne presadíte do záhrady. Doma vypestované paradajky a papriky majú výnimočnú plnú chuť a nedajú sa porovnať s tými, ktoré nám ponúkajú v supermarketoch.

K pestovaniu budeme potrebovať v prvom rade semienka, kelímky resp. malé nádoby, pareniská. Nezabudnite na vytvorenie malej dierky na spodku nádoby, aby prebytočná voda odtekala a mladé korienky neodhnívali.

Ak uvažujete ekologicky, skúste použiť nepotrebný novinový papier, ktorý si v hrubšej vrstve obtočíte okolo malého pohárika, takým spôsobom ho vytvarujete do požadovaného tvaru, prípadne zlepte, aby držal nasypte do neho zeminu a máte vhodnú nádobu na sejbu. Noviny, letáky a nepotrebné papiere môžete využiť na tvorbu takýchto zakoreňovačov.Ďalšou vhodnou alternatívou je aj obyčajný kartónový obal od vajíčok prípadne škrupiny od vajíčok, do ktorých sa tiež dá vsypať substrát. Malým krehkým rastlinkám, ktoré Vám začnú zo semienok vyrastať sa tam bude zaručene páčiť.

Paradajky môžete začať vysievať už cca v polovici februára. Potrebujú viac času , kým mladá rastlinka zosilnie natoľko, aby ste ju mohli následne zasadiť v polovici mája do záhrady. Ak si chcete zasadiť semienka z čerstvej zeleniny, myslite na to, že nie všetky semená papriky vyklíčia, odložiť si môžete semiačka len z červenej papriky. Len táto sa totiž z botanického hľadiska považuje za zrelú a jej semienka sú schopné vyklíčiť.

Možno vás to prekvapí, ale substrát by nemal byť bohatý na živiny. Na živiny chudobný substrát „prinúti“ semienka po vyklíčení rozvinúť koreňový systém, aby tých živín rastlinka získala čo najviac. Substrát, voda a svetlo sú tri najdôležitejšie veci pri predpestovávaní akéhokoľvek druhu zeleniny. Substrát by mal byť dostatočne priepustný a humózný, no nemusíte investovať do drahých substrátov.

Stačí, ak si ho vytvoríte aj sami z priepustného substrátu a piesku, a to v pomere 50:50. Hnojenie v tejto fáze úplne vynechajte. Postačí, keď prvé hnojenie uskutočníte na jar pri presádzaní do záhrady.

Malé sadenicové nádobky naplňte takmer po okraj pripraveným substrátom. Urobte drobnú jamku paličkou na pár milimetrov. Podľa veľkosti nádoby vložte dve až tri semienka, naneste ešte jednu vrstvu substrátu a zľahka utlačte. Pre istotu, aby vyklíčilo aspoň jedno. Ak sa vám bude dariť a vyklíčia všetky tri, nie je problém neskôr urobiť selekciu a nechať len to najsilnejšie. Semienka zalejte odstátou vodou, je vhodné použiť injekčnú striekačku alebo rozprašovač, takýto spôsob je šetrnejší a zbytočne pôdu neprelejete. Substrát udržujte stále vlhký, ale nikdy premočený.


Paradajky vám vyklíčia asi za dva týždne. Zhruba štyri mesiace trvá paprikám dosiahnuť veľkosť, kedy sú schopné samostatne existovať, preto je prvá polovica januára u nás ideálnym časom na ich výsev.

Takto pripravené sadbovače umiestnite na svetlé no nie príliš teplé miesto. Ideálny je parapet na juh otočeného okna, kde sa veľmi nekúri. Pretože v zimných mesiacoch je svetla menej, ako na jar a v lete. Priveľká teplota by spôsobila neskoršie vyťahovanie sa rastliniek a tenké krehké stonky. Vytvorte krehkým rastlinkám oporu zo zapichnutej špajdle alebo inej tenkej paličky. Kúpiť hotové priesady na trhu je síce pohodlné a jednoduchšie, no nemáte kontrolu nad tým, o akú odrodu ide. V prípade, že vysievate osivo z vlastnej minulej úrody, pomáha Vám to zachovať druhovú pestrosť a mať vo svojej záhradke overené a odolné odrody.


V našej ponuke nájdete kvalitné semienka na výsadbu paradajok a paprík. Vyberte si z viac ako 30 populárnych semienok paradajok a vyše 50 odrôd paprík.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk