- Štítky blogu
- záhrada
- hnojenie
- postreky
- starostlivosť o ovocné stromy
- sadenie
- skladovanie zeleniny
- ovocie
- bio záhrada
- pes
- jahoda
- krmivo pre mačky
- výživa mačiek
- n and d
- výhody kapucínky
- kapucínka
- organickým hnojivom
- n&d
- granule pre psov
- farmina
- granule
- Cibuľa
- araton krmivo
- zdravie psov
- zdravá srsť
- podpora imuity
- Domáce varenie liehovín
- kvasenie
- destilácia
- oenoferm
- spiriferm
- distizym
- Šalotka
- paradajka
- Cibuľa Šalotka
- karate zeon
- predjarný postrek
- zemiaky
- odchov
- kuriatka
- výživa
- vermikompost
- substráty
- izbové kvety
- balkónové kvety
- hnojivo
- škodcovia
- pestovanie
- insekticíd
- trávnik
Starostlivosť o trvalky na jeseň
V každej záhrade sa nachádzajú trvalky. Je to akýsi základ záhonov a práve preto by sme sa mali na jeseň o trvalky aj náležite postarať, nech nám záhon žiari zdravým aj o rok.
Základ dobrej starostlivosti je ich strihanie, čo je vynikajúci spôsob ako trvalky udržať v dobrej kondícii, zároveň zostrihané odkvitnuté trvalky pôsobia v záhone lepšie ako by ste ich mali ponechať zvädnuté, ich zostrihaním zabezpečíte zdravý rast, rastlina bude aj nasledujúcu sezónu prosperovať a bude bohato kvitnúť.
Tým, že odstránime suché listy a kvety pomôžeme rastline rýchlejšie regenerovať jej koreňovú sústavu a taktiež tým minimalizujeme riziko vzniku rôznych ochorení u rastliny a jej napadnutie škodcami. Keď padne na vegetáciu prvá inovať, vtedy je ideálny čas na strihanie rastlín. Akonáhle rastlina začne hnednúť, respektíve niektoré jej časti vädnúť, je potrebné ju radikálnejšie zostrihať.
Proces zostrihávania trvaliek je skoro pre všetky trvalky rovnaký. Začína zostrihaním rastliny na 8 až 13 cm nad zemou. Použitím ostrých záhradných nožníc odstránime všetky listy a stonky. Zostrihanie rastliny práve do takejto výšky nad zemou má niekoľko výhod.
V prvom rade sú korene rastliny chránené pred zamrznutím počas tuhej zimy. No má to aj oveľa prozaickejší dôvod, pokiaľ by sme trvalku zostrihali úplne, ťažko by sme ju na jar hľadali a zároveň sťažilo by nám to rozhodovanie kde zasadiť nové rastliny v ďalšej sezóne.
Ak máte vo vašej záhrade niektoré trvalky prerastené práve teraz je správna doba na ich preriedenie. Napríklad okrasné trávy dokážu v priebehu roka veľmi zhustnúť a narásť aj tam kde si to neželáme. Jednoduchým rozdelením trsov ich upravíme podľa toho ako nám to vyhovuje. Okrasné trávy ako napríklad ozdobnica, proso, metlica by sa na jeseň strihať nemali aby im neodhnili korene. Aby im nenamoklo srdiečko stačí keď sa zviažu a takto zviazané v záhrade vyzerajú estetickejšie. Niektoré okrasné trávy sa na zimu viazať nemusia vôbec, jedná sa prevažne o stálozelené druhy tráv ako napríklad rákosovka, kostrava alebo ostrica.
Nie všetky trvalky je potrebné na zimu zostrihať, niektoré je nutné ponechať v ich odkvitnutom stave, inak by sme im mohli uškodiť. Ako príklad môžeme uviesť Sedum - Rozchodník, Echinaceu alebo Rudbekiu, tie striháme až na jar pretože ich zrezaním by mohlo dôjsť k úplnému odhnitiu alebo vymrznutiu rastlinky. Čo sa týka hortenzií ich odkvitnuté súkvetia je dobré ponechať až do jari, nestrihajte ich skôr, pretože predstavujú prirodzenú ochranu nových pukov, ktoré sa nachádzajú pod nimi.
Ak ste pestovateľom teplomilnejších rastlín ako napríklad oleandre, palmy, eukalyptus, oliva a pod. pripravte sa na ich interiérové zazimovanie, pretože tieto druhy nie sú vyzbrojené na naše chladné zimy.
V neposlednom rade venujte pozornosť aj výsadbe cibuľovín, jeseň je na túto činnosť najideálnejšia. Za odmenu získate radosť z prvého jarného kvitnutia tulipánov, hyacintov, narcisov a iných nádherných druhov skorých kvietkov. Teraz je posledná možnosť na obnovu záhona a jeho doplnenie o nové druhy voľnokorenných stromov, trvaliek či kríkov. Ak sa tak rozhodnete, všetky novo vysadené druhy nezabudnite výdatne poliať.
Užite si posledné slnečné, teplé dni tohto roka a kochajte sa farbami jesene vo vašej záhrade, je to balzam na dušu.