🚗 DOPRAVA ZADARMO nad 39 € 🚗
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
21.06.2022
Komentáre (0)

Ako a čím hnojiť izbové kvety a balkónové kvety

Ako a cim hnojit izbove kvety a balkonove kvety

 

Vybrať si zo širokej ponuky hnojív pre okrasné kvety v izbe, či na balkóne nie je jednoduché. Existujú ale určité pravidlá, ktorých by ste sa pri hnojení mali držať, aby vás za to rastlinky odmenili krásnymi voňavými kvetmi. Samozrejme, každá kvetina a rastlina potrebuje svoju vlastnú starostlivosť a správne hnojivo, aby prosperovala a rástla.

Balkón je vytvorený s rastlinami a kvetmi na pomerne malom priestore, zvyčajne ale veľmi rôznorodom. Kvitnúce kvety sa často striedajú so zelenými rastlinami, bylinkami, kaktusmi alebo dokonca malými stredomorskými stromami, ako je citrón alebo olivovník. Ale všetky tieto kvety a rastliny na balkóne majú rozdielne požiadavky na starostlivosť. Napríklad kvitnúce rastliny potrebujú viac hnojiva ako tie, ktoré majú „iba“ zelené listy. 

Inú starostlivosť si vyžadujú rastlinky, ktoré produkujú jedlé plody. Jedno však majú všetky tieto kvety a balkónové rastliny spoločné. Pestujú sa v kvetináči alebo vedre a nie na poli alebo v  záhrade. Preto je dôležité zabezpečiť, aby tieto rastlinky neboli prehnojené.

Najmä pri črepníkových rastlinách, predávkovanie nevyriešite okamžitým odtokom, ako je to v prípade vonkajších rastlín, kde hnojivo môže rýchlejšie odtiecť so závlahovou vodou do pôdy. 

Každá rastlina, či už kvitnúca alebo nie, potrebuje živiny, ktoré sú už obsiahnuté v ideálnom zložení v rôznych hnojivách dostupných na trhu. Tieto hnojivá môžu byť organické alebo minerálne, pevné (kryštalické, granulované) alebo tekuté. Existujú však určité hlavné živiny, ktoré by mali byť prítomné v každom tzv. kompletnom hnojive:

  • Dusík zabezpečuje bohaté a zelené listy
  • Pre ovocie a kvety je zodpovedný fosfor
  • Vodná bilancia rastlín je regulovaná draslíkom

Pre balkónové kvety sú potrebné menšie množstvá bóru, mangánu či železa.

Podiel jednotlivých prvkov sa môže líšiť, pretože iné nároky na dusík môže mať muškát a napríklad kaktus. Práve preto vznikli hnojivá, ktorých zloženie odpovedá požiadavkám konkrétnych rastlín a kvetín, napr. Engo na petúnie, Kristalon Muškát, či Substral Orchidea.

Hnojenie tekutým hnojivom sa môže vyžadovať týždenne alebo mesačne, ako je uvedené. Hnojivá v pevnej forme, napríklad guľôčky, zároveň zlepšujú pôdu. Hnojivo v tuhej forme je zvyčajne hnojivo s pomalým uvoľňovaním, ktoré sa musí pridať iba raz na začiatku obdobia hnojenia. Poslednou formou hnojiva sú tyčinky, ktoré sa zapichujú do pôdy a odtiaľ pravidelne dodávajú živiny rastline.

Kvety a rastliny sa zvyčajne hnojia až vo fáze rastu. Ale každá rastlina je iná. Skoro kvitnúce rastliny musia byť preto už na konci zimy prihnojované, takže kvitnú až na jar, ostatné rastliny potrebujú hnojivo až po poslednom mraze.

V našej ponuke nájdete takmer 30 druhov hnojív pre kvety vo všetkých formách, ale aj napr. špecializované s pomalým uvoľňovaním živín.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk