🚗 DOPRAVA ZADARMO nad 39 € 🚗
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
19.05.2022

Ako dosiahnuť zdravé čerešne bez červivosti?

Ako dosiahnut zdrave ceresne bez cervivosti

 

Za chvíľu je tu čas dozrievania a zberu čerešní. Každý rok bojujú pestovatelia proti červavosti svojich čerešní. Takto napadnuté plody sa podstatne horšie predávajú a samozrejme aj konzumujú.

„Červavé čerešne“ má na svedomí mucha vrtivka čerešňová (Rhagoletis cerasi), ktorá  je najvýznamnejším škodcom čerešní v Európe. Tá okrem čerešní napáda aj niektoré odrody sliviek. Práve v slivkách v batožinovom priestore boli nájdené vrtivky u cestujúcich do USA z Európy. Napriek celoeurópskemu rozšíreniu a podobným podmienkam ako v Severnej Amerike, sa táto muška v tomto regióne zatiaľ nerozšírila.

Dospelá ovocná muška čerešňová je dlhá 3,5-5 mm. Má čierne telo so žltými znakmi na hlave a hrudníku a priehľadné krídla s výrazným vzorom tmavých, modro-čiernych pruhov.

Imága sa zvyčajne objavujú od konca mája do začiatku júna a sú obzvlášť aktívne, keď je horúco a sucho. Vajcia vrtivky kladú jednotlivo pod šupku dozrievajúceho ovocia. Samice zvyčajne kladú len jedno vajce na jeden plod, tesne pod šupku čerešne, a za svoj život môžu naklásť 30 až 200 vajíčok. Liahnu sa po 1-2 týždňoch a larvy sa živia dužinou vyvíjajúceho sa plodu asi ďalšie štyri týždne. Približne v čase zberu opúšťajú zrelé larvy plody, aby sa zakuklili v pôde. Vrtivka má len 1 generáciu ročne; muchy prezimujú ako kukly.

Na napadnutých čerešniach sú viditeľné výstupné otvory. Napadnuté plody často hnijú, sú nepredajné ako čerstvé ovocie a spracovatelia ich môžu odmietnuť.

Vrtivka nezvykne napádať skoré odrody čerešní, ako je „májovka“, ktoré tak nie je potrebné chemicky ošetrovať.

Od konca mája do začiatku júna sa vrtivka rojí. Práve to je čas, kedy je potrebné spraviť ochranný postrek. Dobrým časom postreku je čas, kedy kvitne baza čierna – asi tri dni po začiatku kvitnutia. Druhý postrek odporúčame aplikovať o týždeň až 10 dní po prvom, v závislosti od počasia.

Ako bojovať s vrtivkou čerešnovou?

Na trhu existujú lepové dosky, ktoré sa javia ako účinným a lacným riešením v boji s vrtivkou. Odchytom dospelých jedincov vrtivky čerešňovej ešte pred nakladením vajíčok, výrazne znížite červivosť čerešní. 

Je to žltá lepkavá karta s návnadou na báze octanu amónneho alebo uhličitanu amónneho. Pasce by mali byť umiestnené v korune stromu, krátko po odkvitnutí a predtým, ako plody začnú dozrievať a byť náchylné. Výskum ukázal, že úlovky dospelých jedincov sú vyššie v pasciach umiestnených na slnečnej alebo južnej časti koruny stromov. 

Z postrekov sa osvedčili Mospilan 20 SP, ktorý ale odporúčame aplikovať len jednorázovo za sezónu.

Na prevenciu pred samotným liahnutím lariev odporúčame prípravok Bora od Floraservis.

Aplikuje sa formou zálievky alebo postreku v polovici júna a druhý postrek v poslednej dekáde júla.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk