- Štítky blogu
- záhrada
- hnojenie
- starostlivosť o ovocné stromy
- postreky
- sadenie
- skladovanie zeleniny
- paradajka
- vtáky
- zima
- hlodavce
- úroda
- paprika
- pestovanie
- pôda
- Cibuľa Šalotka
- Cibuľa
- Šalotka
- organickým hnojivom
- kapucínka
- výhody kapucínky
- mačky
- ruže
- ovocie
- substráty
- predjarný postrek
- zemiaky
- odchov
- kuriatka
- výživa
- vermikompost
- izbové kvety
- zelenina
- balkónové kvety
- hnojivo
- karate zeon
- škodcovia
- insekticíd
- trávnik
- bio záhrada
Ako správne hnojiť zeleninu a ovocie na jar?
Hnojivo slúži na doplnenie živín pre rastliny. Jarné prihnojovanie má svoj veľký význam. Po zime sú niektoré živiny zo zeme vyplavené alebo jednoducho spotrebované a pre krásne ale náročné obdobie rašenia je potrebné rastlinkám trochu pomôcť.
Prezradíme vám, ako a kedy začať so správnym jarným hnojením drobného ovocia, zeleniny či ovocných stromov.
Čo rastlina, to iné nároky na živiny. Paradajky vyžadujú pôdu bohatú na vápnik, kapusta je pre zmenu náročná na dusík. Niektoré prvky v hnojivách sú ale potrebné pre akúkoľvek rastlinu.
Hnojivá nahrádzajú stratené živiny, čo zabezpečuje, že úroveň živín v pôde je na prijateľnej úrovni pre zdravý rast. Ak ste úplným začiatočníkom, ideálnym prvým krokom je urobiť si na jeseň základný test pôdy, aby ste zistili, aký druh a množstvo hnojiva aplikovať, aby ste dosiahli úroveň „základnej úrodnosti“.
Aké množstvo hnojiva?
Hnojivo je potrebné aplikovať opatrne. Jediná vec, ktorá je horšia ako vyhladovať rastlinu živinami – je prehnojenie. Rastliny využívajú iba živiny, ktoré reálne potrebujú. Absorbovanie väčšieho množstva, ako je potrebné, môže viesť k anomáliám rastu alebo nepriaznivým účinkom.
Kedy začať s jarným hnojením?
Prvou podmienkou sú samozrejme plusové teploty a rozmrznutá pôda. V prípade, že plánujete výsadbu jedlých plodín, prihnojte napr. granulami pred výsadbou a dobre premiešajte zem. Ak ste už zasiali semená alebo zasadili priesady, môžete okolo rastlín jemne zapracovať granulované hnojivo.
Akú formu hnojiva zvoliť?
Existujú viaceré formy podávania hnojiva – granule, tekuté, ktoré sa riedi s vodou a kryštáliky, ktoré sa rozmiešajú vo vode.
Tekuté hnojivá a rozmiešané kryštalické hnojivá (zálievky) by ste nemali aplikovať súčasne s výsadbou! Pri manipulácii so sadeničkami dochádza k miernym ulomeniam koreňového systému. Ak by rastlinka dostala hneď na „ranu“ tekuté hnojivo, mohol by sa vážne porušiť koreňový systém a rastlinku by ste spálili.
Ideálne je zálievkou začať po 2-3 týždňoch od výsadby, kedy je koreňový systém priesadiek dostatočne silný a aklimatizovaný v novom prostredí.
Pri aplikácii hnojiva by ste sa mali uistiť, že pôda nie je vysušená, čo by opäť mohlo viesť ku spáleniu korienkov.
Skvelé výsledky s jarným hnojením docielite s už pomaly legendárnym hnojivom Kristalon Štart, ktorý postačuje až na 500l kvalitnej zálievky. Vďaka nemu má rastlinka hneď na začiatku dostatok fosforu pre rýchly rast a vyvážený pomer NPK pre zdravý rast.
V neskorších obdobiach vývoja kvetu a plodu odporúčame prejsť na Kristalon Kvet a Plod. Optimálne zastúpenie všetkých dôležitých prvkov zabezpečí krásnu a zdravú úrodu.
Veľmi pozitívne ohlasy dostávame aj na hnojivo Ferticare III. Mimoriadne sa odporúča na zlepšenie kvality paradajok, melónov, drobného ovocia či okrasných rastlín.