🚗 DOPRAVA ZADARMO nad 39 € 🚗
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kedy a ako správne aplikovať predjarný postrek?
17.03.2022

Kedy a ako správne aplikovať predjarný postrek?

Kedy a ako správne aplikovať predjarný postrek

 

Aj keď sa to podľa počasia ešte nezdá, s prípravami na prvé práce v záhrade, je už najvyšší čas začať. Ako prvé by sme sa mali v záhrade sústrediť na ošetrenie ovocných stromov, predovšetkým jadrovín tzv. predjarným postrekom.

Bohužiaľ, ovocné stromy nie sú bezstarostnými rastlinami, ako by ste dúfali. Škodcovia a choroby postihujú ovocné stromy vo všetkých častiach krajiny aj nadmorských výškach. Postrek ovocných stromov je najlepší spôsob, ako sa týmto problémom vyhnúť a funguje najlepšie, keď sa vykonáva v správnom ročnom období.

Množstvo problémov s jarnými škodcami môžete vyriešiť už na jeseň - dôkladne odstráňte opadané lístie, v ktorom môžu prezimovať.

Kedy je ten správny čas?

Konkrétny dátum samozrejme neuvedieme. Všetko závisí od počasia v danom roku ale je potrebné sledovať dlhodobý vývoj počasia. Ustálené teploty niekoľko dní po sebe presahujúce aspoň 10, ale ideálne až 15°C nám dávajú neklamný znak, že môžeme začať s jarným ošetrovaním stromčekov.

Keď sú listy na stromoch, alebo ešte predtým?

Správny čas je vtedy, keď už vypuknú listy ale ovocný strom ešte nekvitne. Toto obdobie môže byť pomerne krátke s výraznými výkyvmi teplôt, preto je predpoveď počasia na jar nevyhnutným nástrojom správneho záhradkára.

Prečo sa nanáša predjarný postrek?

Množstvo škodcov je aktívnych najmä v kôre stromu. Silné zimy a výkyvy teplôt spôsobujú, že kôra a stromy sú po zime celkovo vysilené a čiastočne poškodené. Práve slabý stromček je vstupnou bránou pre zimujúcich škodcov – huby, machy, lišajníky, ale aj rôzny drobný hmyz ako vošky, roztoče, štítničky, puklice, méra jabloňová, piadivky a podobne.

Výhodou jarného postreku je, že „kúrou“ zasiahneme hmyz ešte vo vývojovom štádiu – teda vo forme lariev alebo vajíčok.

Okrem toho ovocné stromy môžu trpieť ochoreniami ako múčnatka, hrdza, minilióza, chrastovitosť, kvetovka či kučeravosť broskýň.  

Predjarný postrek má dvojitý účinok

Predjarné postreky už nie sú to, čo v minulosti. Nemyslíme samozrejme, že majú nižšiu kvalitu, ale zloženie sa muselo upraviť kvôli ekologickým normám. Kvalitný predjarný postrek obsahuje 2 zložky – olejová a insekticídna.

Tá prvá vytvára jemný film na kôre stromu a zabraňuje dýchaniu škodcov pod a na kôre. Insekticídna zložka má zase za úlohu priamo ničiť škodcov. 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk