🚗 DOPRAVA ZADARMO NAD 49€! 🚗
Logo
Po - Pia: 8:00 do 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 49,00 € a máte dopravu ZADARMO
25.03.2022

Typy záhradnej netkanej textílie a ako ju používať

Typy záhradnej netkanej textílie a ako ju používať

 

Ak sa netkaná textília správne používa, môže byť účinným spôsobom, ako obmedziť rast buriny a zachovať vzhľad vašich záhradných záhonov. Dusí burinu, uzamyká vlhkosť a pomáha stabilite.

Textília má však aj svoje nevýhody, ktoré musíte poznať predtým, ako sa ju rozhodnete použiť vo svojej záhrade.

Čo je to netkaná záhradná textília?

Textília je navrhnutá tak, aby pôsobila ako bariéra medzi slnkom a pôdou. Je tvorená netkanou látkou, ktorá sa dodáva v rolkách alebo zložená do štvorca. Jednou z kľúčových úloh záhradnej goetextílie je zabránenie rastu buriny. Tá nemá pod textíliou dostatok svetla, priestoru ani vlhkosti na to, aby mohla nerušene rásť. Použitie tkaniny má pre vás aj ekonomický význam. Nemusíte kupovať a aplikovať toľko herbicídnych prípravkov proti burinám.

Aké sú ďalšie výhody geotextílie?

Okrem potlačenia rastu nežiaducich burín má netkaná textília aj ďalšie výhody. Vyššie sme spomínali, že bráni prenikaniu svetla na samotnú pôdu. Vďaka tomu nedochádza k tak veľkému odparu vody z pôdy a jej vysušovaniu. Tiež pomáha so stabilitou a ponúka mieru kontroly erózie v oblastiach, ktoré sú náchylné na vymývanie silnými dažďami. 

Netkaná textília môže pomôcť prenikaniu prízemného mrazu do pôdy, čo oceníte najmä na jar, kedy sú denné teploty pomerne vysoké ale nočné môžu klesnúť mierne pod nulu.

Geotextília proti burinám má aj svoje nevýhody

Tí, ktorí uvažujú o použití tkaniny, by mali zvážiť niektoré z jej nevýhod. 

Geotextília nie je 100 % v boji proti burinám. Ak používate organické prekrytie tkaniny (napr. mulč), tak niektoré odolné semená burín môžu vyklíčiť priamo na ňom.

Pôda vzniká rozkladom organickej hmoty vo vrchnej vrstve. Tu ale prenikaniu hmoty bráni práve textília, takže pôda sa prirodzene neobohacuje.

Textília môže za istých podmienok brániť prenikaniu užitočných dážďoviek do pôdy.

Na farbe záleží

Najbežnejšími farbami sú biela a čierna. Biela sa používa najmä na jar a jeseň, kedy nastúpia mrazy. Na jar biela tkanina chráni rastliny a pôdu aj pred silným vetrom a chráni semenáčiky pred nepriazňou počasia, či náletmi hladných vtákov. Na jeseň sa skvele hodí na prekryv úrody, ktorú chceme ešte určitý čas nechať na poli.

Čierna je určená vyslovene na záhony, kde prekrýva pôdu a zabraňuje nadmernému odparu, prerastaniu burín a pomáha so skrátením času údržby záhonov.

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia gramáž, tým je tkanina odolnejšia a dlhšie vydrží – pri správnom používaní aj niekoľko rokov.

Vyberte si z našej ponuky viac ako 40 netkaných geotextílií v bielej či čiernej farbe a chráňte tak svoje záhony, peniaze a samozrejme aj čas.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk