🚗 DOPRAVA ZADARMO NAD 49€! 🚗
Logo
Po - Pia: 8:00 do 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 49,00 € a máte dopravu ZADARMO
14.03.2022
Komentáre (0)

Vápnenie pôdy na jar. Aké sú výhody?

Vápnenie pôdy na jar. Aké sú výhody?

Kvalita pôdy je kľúčovým prvkom úspešného pestovania plodín. Zdravie plodín vo veľkej miere závisí od rovnováhy úrovní pH v pôde. Vylepšite kvalitu pôdy na jar vďaka dolomitickému vápencu alebo dusíkatému vápnu. Aj keď jarná aplikácia má svojich zástancov aj odporcov, pri dodržaní postupu môžete z tohto hnojenia vyťažiť len benefity pre kvalitu vašej pôdy.

Pôda má tú vlastnosť, že sa počas roka môže meniť jej kyslosť (pH). Čím je pôda kyslejšia, tým je pre rastliny toxickejšia. Ak je vaša pôda pod ideálnou hodnotou pH a stala sa kyslou, uhličitan vápenatý vo vápne môže pomôcť neutralizovať kyslosť pôdy. 

Vápno znižuje toxicitu pôdy a zároveň podporuje reguláciu živín ako je zinok, meď a najmä fosfor. Vápno môže tiež vyčistiť pôdu od choroboplodných zárodkov či vajíčok slimákov a iných škodcov. Zároveň odstraňuje toxicitu a napĺňa pôdu základnými živinami. 

Ak pôda nie je v optimálnom rozsahu pH, môže to viesť k tomu, že iné živiny, ako je fosfor (P) a draslík (K), sa neuvoľňujú v optimálnych úrovniach. To znamená, že určité množstvo hnojív by sa premrhalo tým, že by ho plodina nedokázala využiť. Výskum ukázal, že až 52 percent aplikovaného fosforu sa stratí, ak je pH nižšie ako 6,0.

Vápno má tiež schopnosť vyživovať prospešné baktérie v pôde, najmä ak sa vápno používa v kombinácii s kompostom.

Kedy na jar aplikovať vápno?

Časový interval aplikácie vápna je pomerne krátky. Vápnenie pôdy odporúčame po skončení mrazov a zároveň 2-3 týždne pred výsadbou. Ak máte možnosť pridať vápno ešte skôr, urobte to. Pôde to len pomôže.

Vyslovene odporúčame spoľahnúť sa na vápno určené pre záhradu. Rôzne stavebné pálené, hasené vápna nemajú v záhrade miesto.

Poľnohospodárske vápenné produkty používané na kyslej pôde majú prirodzene rôznu veľkosť častíc. Korene rastlín môžu okamžite absorbovať menšie častice, pretože sú dostatočne malé na to, aby ich korene absorbovali. Väčšie častice zostávajú v pôde a naďalej neutralizujú kyslosť pôdy. Väčšie kúsky sa časom pomaly rozpadajú na menšie. To pomáha zabezpečiť nepretržitý prísun vápnika a/alebo horčíka do plodín počas typického obdobia dvoch až piatich rokov.

Dodržte predpísané množstvo

Vždy dodržiavajte odporúčané množstvo dolomitického vápenca alebo dusíkatého vápna. Príliš veľké množstvo vápnika v pôde môže mať vplyv na žltnutie listov a odumieranie rastlín.

Podľa jednej štúdie robenej na tráve sa zvýšenie pH pôdy z 5,5 na 6,3 prejavilo zväčšením objemu sušiny na konci o 1 tonu / ha ročne.

Optimalizujte svoju pôdu vďaka dolomitickému vápencu alebo dusíkatému vápnu z našej ponuky za výhodné ceny.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk