🚗 DOPRAVA ZADARMO NAD 49€! 🚗
Logo
Po - Pia: 8:00 do 16:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 49,00 € a máte dopravu ZADARMO
15.07.2022
Komentáre (0)

Ako ochrániť úrodu ovocia pred vtákmi?

 

Je vtáčik v záhrade postrach alebo vítaný spoločník? Aj jedno, aj druhé. Sú druhy, ktoré vedia spraviť veľké škody na úrode v priebehu pár dní. Iné, naopak, aktívne lovia hmyz a udržujú tak hmyzích škodcov pod kontrolou.

Medzi vítaných návštevníkov v ovocných sadoch radíme napr. lastovičky, ktoré majú skvelú schopnosť eliminovať drobných lietajúcich škodcov

V tomto článku si povieme o vtáčích banditoch, ktorí ohrozujú na konci leta a na jeseň našu úrodu a predstavíme vám riešenia, ako zachrániť čo najviac drahocenne dopestovaného ovocia.

Medzi nezvaných návštevníkov našich sadov určite radíme napr. červienky a najmä drozdy. V priebehu rokov výskumníci vyvinuli rôzne spôsoby, ako udržať vtáky mimo našich plodín ako súčasť integrovanej ochrany proti škodcom. 

Niektoré postupy sú menej „vedecké“, ako napr. zavesené CD-čká, na ktoré si časom vtáky zvyknú a úplne ich ignorujú. Plašiace zariadenia môžu byť účinné, ale je potrebné byť v sade alebo záhrade čo najviac a vystriehnuť si prilietajúci kŕdeľ vtákov.

Čoraz populárnejší je spôsob prirodzenej ochrany prostredníctvom sokoliarov, ktorí chránia najmä rozsiahle sady, či vinice pred škodcami. Táto forma je síce vysoko ekologická ale vo väčšine bežných záhradkárstiev mierne neekonomická.

V zahraničí sa udomácňuje spôsob plašenia skrz zvuky dravcov. V predaji je napr. imitácia sovy, ktorá je napojená na solárny panel a v prípade potreby vydá zvukový signál totožný so skutočným húkaním sovy. Druhou alternatívou je vydávanie zvukov vyplašených vtákov, na čo ostatné reagujú rýchlym odletom.

V niektorých uletených prípadoch prišli pestovatelia s neoriginálnym, ale údajne funkčným riešením. Na záhradu postavili nafukovacieho panáka, akého môžete vidieť napr. na jarmokoch alebo po strelení gólu na futbalových zápasoch. Tu už ale na zváženie prichádza estetická stránka a tiež možné nechápavé pohľady susedov.

Populárnym v zahraničí sa stáva aj budovanie búdok pre sovy. Cieľom je prilákať do lokality dravé vtáky, ktoré v okolí zahniezdia a budú predstavovať permanentné nebezpečenstvo pre operených škodcov. Má to len jednu chybu krásy – nikde nie je zaručené, že sa do hniezda nenasťahuje práve drozd.

Na okraje sadov sa zvyknú montovať krmítka pre vtáky. Znie to trochu paradoxne, lebo práve rôzne kŕmne semená vtáky prilákajú. Dostatočné množstvo výživných olejnatých semien ale môže vtáky zasýtiť natoľko, že im jednoducho neostane miesto pre vaše ovocie.

Jedným z najúčinnejších, najrozšírenejších a cenovo najdostupnejších spôsobov mechanickej ochrany sa v našich zemepisných šírkach javia siete proti vtákom. Vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach, podľa veľkosti koruny stromu. Majú zelenú farbu a pomerne tenký ale pevný úpletový materiál, preto nepôsobia extrémne rušivo. Je ale potrebné pokryť celú plochu koruny a myslieť aj na prekryvy, ak je potrebné sieť nadpájať. Špeciálne škorec má výnimočnú vlastnosť nájsť aj tú najmenšiu dierku a vašu chybu pri uväzovaní a plne ju využije. Nezriedka sa stáva, že sa napr. drozd dostane dovnútra a tam sa zapletie krídlami do siete a následne uhynie.

V našej ponuke je viacero rozmerov sietí proti vtákom, ktoré sú dostatočne pevné s ideálnou veľkosťou očiek, aby sa dnu nedostal žiadny operený „predátor“.

Vyberte si z našej ponuky a pripravte sa na úrodu skôr, ako operenci vo vašom okolí.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk