ZA NÁKUP NAD 70€ ZÍSKAŠ KUPÓN: VINO
Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 39,00 € a máte dopravu ZADARMO
06.09.2022

Jesenná starostlivosť o ovocné stromy

Jesenná starostlivosť o ovocné stromy

 

Ak patríte k pestovateľom ovocných stromov určite viete oceniť, že neskoré leto a skorá jeseň Vám prinesie tak dlho očakávané plody vašej práce. Jesenné obdobie so sebou prináša odmenu za vašu svedomitú starostlivosť o ovocné stromy vo forme šťavnatého ovocia. Ak chceme aby aj nasledujúca sezóna bola úspešná a tešili sme sa z krásnej zdravej záhrady, netreba zaspať na vavrínoch, stromom je nutné dopriať práve v tomto období ozdravný rez.

V tomto článku si povieme niečo viac ako postupovať pri skracovaní konárov a dozviete sa niekoľko užitočných rád o zazimovaní ovocných stromov.

 

Pripravte svoje stromy na kľudový režim počas zimy

Stromy prechádzajú svojimi vegetatívnymi obdobiami a práve na jeseň a skorú zimu aj ovocné stromy prechádzajú do kľudového režimu. Na tento režim ich začnite pripravovať už počas leta, preto ovocné stromy v lete už neprihnojujte. V opačnom prípade im dodávate výživné látky z ktorých budú pokračovať v raste aj počas studených jesenných a zimných dní, čo môže viesť k náchylnosti na mráz až vážnemu poškodeniu stromu. Taktiež by ste mali prestať so zálievkou ovocných stromov približne v polovici októbra.

 

Pozbierajte prezreté ovocie a odstráňte popadané lístie

Nenechávajte na stromoch prezreté ovocie, môže prilákať škodcov ako napríklad osy, prípadne takéto ovocie môže začať na strome hniť, čo vedie k ďalším potenciálnym problémom ako napríklad hubové ochorenia stromu. Podobne to platí aj o padnutom lístí, nemali by ste ho nechávať dlho padnuté pod stromom. Akonáhle listy padnú na zem, mali by sa pozbierať a tak predísť prípadnému nakazeniu stromu z chorých listov a škodcov ukrývajúcimi sa v hromade listov.

Rez ovocných stromov

Mladé stromy by sa na jeseň strihať nemali, inak im hrozí vymrznutie. Ak striháte ovocné stromy počas jesene treba myslieť na to, že tým povzbudzujete ich rast počas zimy, čo je pre mladé stromy nežiadúce, pretože by boli nechránené pred mrazmi. Naopak dospelé dobre zakorenené stromy, môžeme aj v jesennom období skrátiť, hovoríme len o udržiavacom reze prípadne zmladzovaní. Na takúto úpravu by vám obvykle mali stačiť klasické záhradnícke nožnice no pri hrubších konároch sa nezaobídete ani s ručnou či Aku pílou.

Jesenný rez prospeje kôstkovým ovocným stromom ako sú slivky. Vynechajte túto činnosť pri broskyniach, marhuliach, nektárinkách ale aj čerešniach či višniach, o rez týchto druhov kôstkovín ste sa mali postarať hneď po zbere ovocia. Tiež strihanie jadrovín by ste si mali nechať na skorú jar.

Základ je vedieť čo u daného stromu chceme docieliť, musíme zvážiť všetky faktory ako je odroda, podpník, miesto v záhrade kde sa strom nachádza atď. Treba odstrániť hlavne suché konáre, tenké konáre tzv. vlky, ktoré rastú do vrchu aj konáre, ktoré rastú do koruny, prípadne sa križujú.

 

Strom treba viesť k rovnomernému rastu a nepustiť ho príliš do výšky, tzv. horizontálne vedenie stromu. Majte na pamäti, že koruna ma byť presvetlená, preto odstráňte konáre ktoré sa križujú alebo rastú paralelne vedľa seba. Odstraňujte konáre, ktoré prehusťujú korunu. Vetvy, ktoré rastú smerom nahor by mali byť v uhle okolo 60 stupňov od zvislej osi stromu. To je ideálny uhol na to aby konár bol schopný počas sezóny uniesť ťažkú nálož úrody na ňom. Myslite pri reze na to, že čím je konárik kolmejší, tým menej rodí a tým viac rastie. Koruna by mala byt tvorená rovnomerne rozmiestnenými konármi medzi ktorými by mal byť priestor okolo 30 cm.

 

Konáre, ktoré odstraňujete zrežte čo najviac na konárový krúžok. Veľké zvyšky konárov nevyzerajú dobre, drevo na nich odumiera a na danom mieste hrozí vznik plesňových a hubových ochorení. Je dobré použiť na ošetrenie po reze štepársky vosk (zabraňuje vstupu škodcov do stromu cez jeho ranu).

           

 

Jeseň je ideálnym obdobím aj pre výsadbu nových stromov do vašej záhrady alebo sadu. Vyberajte si druhy, ktoré sú kompatibilné s už existujúcimi kultivarmi vo vašej záhrade, inak povedané majú tie isté opeľovacie pomery. Nezohľadnenie týchto požiadaviek môže viesť k nízkej alebo žiadnej produkcii ovocia. Či sa rozhodnete obohatiť svoju záhradu o šťavnatú slivku, aromatické dulu, chrumkavé jablká alebo sladkú hrušku trik spočíva v tom, že sa snažíte o pestovanie druhov kvitnúcich v rovnakom čase, to povedie k vzájomnému opeleniu a následne k zvýšeniu rodivosti týchto stromov.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

AGRO VINICA s.r.o.

Nekyjská 365/35

991 28 Vinica

E-mail: info@agrovinica.sk

Kontakt #: +421903322846

Po - Pia od 8:00 do 16:00

     

 

     

 

© 2022 AGRO VINICA s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk